Piecpadsmitā nodarbība

Skaitļi. Runāsim par laiku, iemācīsimies jautāt – cik pulkstenis?

Anglu24.lv

Piecpadsmitajā nodarbībā apgūsim skaitļus. Runāsim par laiku, iemācīsimies jautāt – cik pulkstenis? Tāpat uzzināsim par vienu no lielākajiem un interesantākajiem pasaules pulksteņiem – Big Benu.


Audio   

Bezmaksas daļas ilgums – 5 min. Visas nodarbības ilgums – 19 min.


Video   

video not available

Vārdnīca   

#WordTranslation
1What is the time?  Cik ir pulkstenis?
2quarter  ceturtdaļa
3What time?  Cik ir pulkstenis?
4twenty  divdesmit
5thirty  trīsdesmit
6forty  četrdesmit
7fifty  piecdesmit

Bezmaksas daļā ir tikai neliela daļa vārdu.

Piezīmes   

  • - Hello dear students, hi Jimmy.
  • - Hello, hello everybody.
  • - Today we are going to speak about the time, a clock and the rest numbers we haven‘t learnt.
  • - Sounds interesting.
  • - Yes, I promise you will not get bored.

Šodiena mūsu nodarbībā būs daudz skaitļu. Runāsim par laiku, iemacīsimies pajautāt CIK PULKSTENIS? Dialogā es minēju, ka vēl apgūsim skaitļus, kuri agrāk nebija mūsu nodarbībās un, ka nebūs garlaicīgi.

Skaitļus apgūsim tāpēc, ka tos vajag vienmēr un visur... Bet par laiku mācīties mums būs līksmi tāpēc, ka mums palīdzēs Bigbena pulkstenis.

Gribu sākt nodarbību nedaudz iepazīstinot ar šo brīnišķīgo, pasaulē labi zināmo pulksteni. Angliski pulkstenis būs A CLOCK. Pagaidām pateikšu tikai tik.

  a clock
pulkstenis

Tagad pastāstīšu par Bigbenu.

Big Ben

Leģendārais pulkstenis ar četrām ciparnīcām ir kļuvis ne tikai par Londonas, bet arī visas Anglijas vizītkarti. Tas ir lielākais pulksteņa tornis pasaulē , kas atrodas Vestminsteras pils ziemeļu daļā. Tā īstais nosaukums ir Sv. Stefana tornis. Daudzi nemaz nezin, ka tas tika celts laikā, kad Anglijas karaliene Viktorija I nāca pie varas.

No kurienes ir cēlies nosaukums Bigbens? Lielais Bens?

Nav droši zināms, kā ir radies Bigbena vārds. Daži domā, ka zvans tā tika iesaukts par godu parlamenta loceklim seram Bendžaminam Holam, kas bija liela auguma vīrs. Savukārt citi uzskata, ka zvans vārdu ieguvis no tolaik pazīstamā smagsvara boksera Bendžamina Konta.

Pulksteņa torņa augstums ir 96,3 metri. Starp citu, Bigbens ir nosvēries, bet to nav viegli ievērot tāpēc, ka nosvērums ir tikai 220 milimetri.

Bigbens rāda laiku uz visām četrām debespusēm. Pulksteņa mehānisms tika pabeigts 1854. gadā, taču lai tas normāli funkcionētu, pagāja vēl četri gadi. Ceļot Bigbenu, tika pieņemts karaliskā astronoma Georgo Airy piedāvājums. Astronoma mērķis bija, lai katrs pirmais stundas sitiens skanētu ar sekudes precizitāti. Tāpēc tika nolemts, izmantojot telegrāfa palīdzību, patstāvīgi sazināties ar Grīnviča observatoriju, lai saglabātu pulksteņa precizitāti.

Bigbena pulksteņa zvanu izlēja John Warner ar dēlu 1856. gadā. Zvans svēra 16 tonnas, bet āmurs - apmēram 300 kilogramus. Āmura svars bija pārāk liels, tāpēc pēc gada, zvans neizturēja āmura sitienus un ieplaisāja.

1858. gadā no vecā zvana izlēja nedaudz vieglāku jaunu zvanu, kurš kalpo līdz pat šodienai.

Un vēl daži interesanti fakti par Lielo Benu: tas tiek tīrīts katrus piecus gadus. To vajag trīs reizes nedēļā uzvilkt. Pulkstenis un zvani veiksmīgi pārcieta Londonas bombardēšanu Otrajā pasaules karā.

1949. gadā uz Bigbena minūšu rādītāja notupās putnu bars un pulksteņa rādītājs kavējās par 4,5 minūtēm.

1962. gadā Bigbenu pārklāja milzīga sniega sega, un tas Jauno Gadu iezvanīja par desmit minūtēm vēlāk.

Lūk šādus interesantus faktus var uzzināt mūsu nodarbībās, bet tagad turpinam apmācības. Atgādinam klausītājiem, kā angliski būs pulkstenis?

  a clock
pulkstenis

Pareizi. Jā, bet arī stunda skan līdzīgi

  o`clock
stunda

Šeit jāatzīmē, ka vārda stunda izcelsme ir no tā paša vārda CLOCK (pulkstenis). Three of the clock = three o'clock, tas nozīmē, ka pulkstenis rāda trešo stundu. Izteiciens saīsinājās līdz   o`clock. Pēc burta O lietojam apostrofu un rakstam vārdu CLOCK. Tātad stunda būs O‘CLOCK.

Gan pulkstenis ar artikulu a –   a clock, gan stunda   o`clock skan identiski. Tikai vajag zināt par ko runājam un, kā tiek rakstīts viens vai otrs vārds. Ar vārdu o'clock stunda

Lejupielāde